субота, 14 жовтня 2017 р.
середа, 11 жовтня 2017 р.
Інтегрований урок 3 кл (природознавство,читання та розвиток мовлення,математика) З використанням інноваційних методів та дослідницької роботи
Мета:
Природознавство.
Сформувати поняття про гідросферу як складну оболонку,що складається із
взаємопов ‘язаних вод світового океану,суші та атмосферної води: про світовий
кругообіг води як закономірне явищ, що
з’єднає всі оболонки Землі,уточнити знання дітей про значення води в природі та
житті людини; про стан і властивості води; розвивати логічне мислення,вчити
міркувати на запропоновану тему;виховувати любов до природи,бережне ставлення
до води.
Читання та розвиток мовлення.
Формувати вміння підбирати потрібну літературу до теми,вчити фантазувати;
збагачувати мову учнів новими словами, фразеологізмами; виховувати довільну
увагу, культуру слухання і мовлення;виховувати інтерес до слова,уміння точно
передавати думку.
Математика.
Формувати уміння розв’язувати прості та складні задачі,пов’язані за змістом
тематики даного матеріалу, формувати обчислювальні навички,сприяти розвитку
логічного мислення,розвивати математичне мовлення.
Обладнання.
Глобус,схема – малюнок кругообігу води в природі; аркуші ксерокопій із
завданням та пізнавальним
матеріалом до теми; необхідні
предмети для дослідницької роботи.
Хід уроку
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: «Добрий день!»
Девіз нашого уроку буде такий:
Думати швидко
Виконувати чітко
Творчо працювати
Добре відповідати
1.
Повідомлення теми та завдань уроку
- Сьогодні
у нас незвичайний урок. На ньому ми дізнаємось багато нового,цікавого,будемо
проводити досліди, робити висновки, розв’язувати задачі та багато іншого. А про
тему уроку ви зможете здогадатися із загадки.
Відома з віку
рідина
Усяк ії вживає.
Буває хмаркою
вона,
Пушинкою буває,
Бува як скло,крихка,тверда –
Звичайна
(підкажіть)….(вода)
-
Чи здогадались ви про назву теми ? (Вода в природі).
-
Чи знаєте ви,що у світі найсильніше?
Виявляється – вода!
-
Що
ви знаєте про воду?
-
Що хотіли б дізнатися?
Відповісти
на ці та інші запитання допоможуть нам наші хмаринки, які завітали до нас на
урок.
Перша хмаринка – природознавча,яка
принесла нам завдання, які ми маємо виконати,щоб дізнатися відповіді на наші
запитання.
1. Розповідь учителя
-
Усі ми звикли дивитися на воду,як на
звичайну річ. Але воду називають найбільшим дивом землі (світу). Тому ми не можемо не говорити про
неї.
- Уявіть
собі,що було б на Землі, як би не було води?
(не зеленіла б трава,,росли б дерева, не
було птахів, звірів і нас – людей)
Ось подивіться на карту світу. Скільки на ньому синього і
блакитного кольору. А якщо швидко покрутити глобус,то він увесь здається голубим. Нашу Землю так і
називають – голуба планета. Якщо всю
Землю умовно поділити на 4 частини, то
три з них – вода: океани, море , річки,озера…. Але
вода є на Землі не тільки у водоймах.
Усі ми бачили джерела, які б’ють із землі. Звідки ж тут береться вода?
Адже вода тече багато років,та джерела не висихають,не зникають. Так,
під землею теж є вода . Колодязі,криниці-- це
отвори для добування підземної
води.
Вода є в повітрі, у земній атмосфері: це дощ,сніг,хмари,туман.
Ось як багато води на Землі.
Висновок: Вода міститься у водоймах ,суші,повітрі.
2. Дослідницька робота. Робота в групах щодо
визначення властивостей води.
- Уявіть собі,що ми з вами дослідники. Сьогодні перед
нами стоїть така мета:
виявити які ж
властивості має вода.
Властивості води
(вивішується на дошці)
а) - Подивіться
на склянку із водою,що ви можете сказати про гущу води?
(Рідка ) (вивішується на дошці)
--Візьміть піпетку і накапайте декілька крапель води на
скло. Що сталося?
(
Текуча)
б) --Опустіть олівець у воду. Ми
бачимо олівець крізь воду?
(Прозора )
в) –
Понюхайте воду. Чи має вода запах?
(Без запаху )
г) – Вода
має дивовижну властивість розчиняти
речовини. Тому ії називають розчинником.
--Які речовини можна розчинити у воді? (цукор,сіль,фарби…)
(Вода – розчинник)
- Але розчиняються не всі речовини у воді .(олія,крейда,пісок…)
-- Давайте тепер прочитаємо,які ж властивості води ми
виявили?
-- Хором зачитують властивості
3. Дослідницька робота. Стан води.(презентація)
-- Що відбувається з водою взимку при сильному
охолодженні?
(Вода
замерзає )
--Вода замерзає,перетворюється на лід і стає на дотик
якою?
(твердою,холодною,слизькою)
--У твердому стані
вода може бути не тільки льодом.
-- Чим ще?
(снігом)
Вода замерзає при температурі 0 С. А тепер будемо
спостерігати за киплячою водою. Закипіла вода в чайнику. По чому це видно?
(звук,бульки,пара)
-
Звідки береться пар і що це таке?
Піднесемо скло під струмінь пару і потримаємо. Що ми спостерігаємо? (Краплі води). Це пар піднімається
вгору і осідає на склі. Скло холодне і перетворює пару знову на воду. Вода
перетворюється в пар при нагріванні. А зараз дивіться. Що станеться з водою на
склянці. (Вода починає капати )
Чому? На склі зібралося багато крапель,вони стають дуже важкими і
стікають. Аналогічно утворюються хмари. Хмара – це множина крапель води. Коли
їх збереться дуже багато – іде дощ. Визначено: вода у природі буває у трьох
станах.
При
звичайній температурі – рідкій,
при низькій – твердий, при нагріванні
стає – газоподібною.
Запам’ятайте
це слово газоподібна, значить подібна до газу,а значить і властивості
подібні ( легкий,прозорий).
Третій висновок: Вода буває у трьох станах: рідка,
тверда, газоподібна.
(Показ
слайдів)
5. Розповідь вчителя про кругообіг води в природі
І так,перетворення
води з одного стану в іншій відбувається в природі
постійно.
6. Прослухування казки « Про маленькі
водяні краплі» (учитель читає казку)
7. Бесіда за прочитаним
- Чому
краплинка не залишилась на землі?
- Що
сталося з краплинками високо у небі?
- Чому
вони знову упали на землю?
- Як
рухалися краплинки?
Висновок: Вода в природі рухається по замкненому колу.
( просмотр мультфільму « Капітошка»)
8. Робота за схемою – малюнком
Подивіться
на схему. Сонце зігріває землю . З поверхонь річок,ставків, озер, океанів,
ґрунтів, рослин випаровується вода. Легка водяна пара піднімається високо в
небо. Там набагато холодніше ніж на землі. Водяна пара
охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки води. З них утворюються
дощові хмари. У хмарах краплинки зливаються. Вони стають важкими і падають у вигляді дощу при температурі вище 0 С і у вигляді снігу при температурі 0 С. Отже,вода,
що випаровувалася повертається у вигляді опадів
(дощу,снігу, граду).
Частина
цієї води знову просочується у грунт,потрапляє в озера, річки, моря. А решта
води знову випаровується з поверхонь суходолу, водойм і рослин. Вода в природі постійно рухається.
Перетворення води в природі з одного стану в іншій називають кругообігом води.
11. Самостійна робота
Малювання
кругообігу води в природі на аркушах паперу.
12. Фізкультхвилинка
Друга
хмаринка – Читайликова
1.
Групова робота(авторське крісло)
- Чи
знаєте ви, як багато є в літературі цікавих творів, де вода займає чи не
головне місце? Додому кожна група отримала завдання: підготувати свій
твір.
1
– Вода – на дорожча річ.
2 – Хліб це батько, вода
наша мати
3 – Криниця.
Висновок:
Вода – джерело життя.
2.
Прислів’я.
Діти
читають прислів’я та пояснюють їх зміст.
1. Яка криниця, такий і господар.
2. Скільки криниць на землі,стільки
зірок на небі.
3. Не плюй у криницю –
прийдеться напитись.
4. Будь мудрий як земля,а чистий
як вода.
5. Річка – колиска життя.
6. Вода – душа врожаю.
7. Вода – великий санітар.
Третя хмаринка --
Мовна
1.
Гра «Зумій пояснити вислів»
Виявляється
в українській мові є майже 50 фразеологізмів із словом «вода»
Варити воду – знущатися з кого – не будь
Вийти сухим із води – уникнути
покарання, вередувати.
Вилами по воді писане – про
щось малоймовірне,таке, що не може
бути.
В
ложці води втопити –
про намагання зробити комусь прикрість.
2.
Створення висловів.(з’єднати стрілочками)(робота в парах)
Канути в
воду
Перестати існувати,зникнути
Мов води
в рот набрав
Зажурений,засмучений
Водою не
розлити Той,хто
нічого не робить
Наче у
воду опущений Не
сказати жодного слова,мовчати
Під
лежачий камінь вода не тече
Про тісну дружбу
3.
« Павутинка» до слова
Краплинка (мала, тепла, весела,пухнаста,добра….)
Четверта хмаринка – Математична
1. Розв’язування
«цікавих» задач
1. Людина за добу споживає до 6 літрів води. Скільки
води споживає людина за тиждень? (6 х
7 =42)
2. На 100 л води припадає 2 літри питної води.
Скільки літрів непитної води становить
на 100 л ? (100 – 2 =98 (л) )
(Виховний
момент. Питної води на землі мало, тому ії треба берегти )
Робота в
парах
3. Стебло кукурудзи за 6 днів випаровує 24 л води. Скільки літрів води буде випаровувати
кукурудза за 8 днів? ( 24: 6 х 8 = 32 (л) )
4. Якщо з крана постійно крапає вода,то за 2
дні марно витікає 14 л
води. Скільки літрів води витікає за тиждень? (14: 2 х 7 = 49 (л) ) (виховний
момент)
5. Під час купання витрачається 7 відер води.
Під час прання в пральній машині на 3 відра води більше. Скільки всього відер
води витрачається на купання і прання?
( 7+3) + 7 = 17 (в.)
Висновок: На Землі стає менше чистої води,тому ії треба
берегти.
Підсумок уроку.
1.
« Мозкова атака»
Інтерв’ю кореспондента
-
Що найбільше сподобалось вам на
уроці?
-
Що нового ви дізналися?
-
Яким був урок?
-
У –
урочистий
-
Р –
радісний
-
О –
особистий
-
К –
красивий
Проект
Підписатися на:
Коментарі (Atom)