Мета. Формувати відчуття своєї
приналежності до України, усвідомлення себе українцем, прагнення до збереження
та примноження духовних та матеріальних багатств українського народу,
розширювати знання про рідний край; розвивати почуття людяності, патріотизму; виховати почуття любові до своєї Батьківщини,
народу, поваги до українських та родинних законів, звичаїв, обрядів і традицій.
Обладнання. Карта України, Державний Герб,
Прапор, Гімн України, віночок із маків, фігурки українця та україночки.
Хід уроку
І. Привітання
1.
Учитель
Сьогодні
свято завітало в школу,
Бо перше вересня, і пролунав дзвінок.
Змужнілі, сонцем зласкані улітку,
Ми розпочнемо Перший наш урок.
Бо перше вересня, і пролунав дзвінок.
Змужнілі, сонцем зласкані улітку,
Ми розпочнемо Перший наш урок.
2.
Актуалізація опорних знань
Гра «Так чи ні,
я чи не я»
-
А зараз, діти, прошу відповідати чесно та відверто:
Усі
за літо відпочили?
А
набралися ви сили?
У
школу всі із вас хотіли?
А
на сонці загоріли?
Хто
улітку грався?
Ну,
а хто купався?
У
таборі хто із вас був?
А
хто букви всі забув?
Хто
з вас їздив до бабусі?
Хто
допомагав матусі?
Хто
книжку нову прочитав?
А
хто лише в м’яча ганяв?...
-
Питань багато маю я до вас, розповісти про все настав вже час.
- Яке
ж сьогодні число? Місяць? Рік?
- Чим
сьогоднішній день особливий?
- Я від щирого серця вітаю вас з цим особливим святковим днем!
- Я від щирого серця вітаю вас з цим особливим святковим днем!
- Любі діти, за літечко, що проминуло ви
подорослішали, підросли, отримали багато нових вражень.
ІІ. Оголошення
теми та мети уроку
- Сьогодні перший
урок у всіх школах нашої країни присвячений відзначенню 25-ї річниці незалежності України. Тож тема нашого уроку записана на дошці «Щоб у серці жила Батьківщина».
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша - солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна).
- Наша
держава – одна з найбільших країн у Європі. Щасливі ми, що народилися і живемо
в Україні. Тут жили наші прадіди, живуть батьки, тут корінь українського
народу. І де б не були скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося аж до
сліз, зачувши рідне слово, вслухаємось у чарівні мелодії пісень, вбираємо в
себе ніжні звуки української мови. Україна – це наша історія. Бо поки ми
пам’ятаємо історію свого народу, ми існуємо, як нація. Від розуміння і любові
кожного з нас залежатиме, яким буде майбутнє України.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини,
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди Батьківщина!
Одна Батьківщина і більш не
буває,
Місця, де родилися, завжди святі
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.
- Діти, скажіть, будь ласка, як називається наша країна? Правильно,
ми живемо в Україні і називаємося всі українським народом. Ось саме про це й
вивчили вірші наші учні.
МОЯ БАТЬКІВЩИНА
Моя Батьківщина — це вишеньки
цвіт,
І верби над ставом, й калина.
Моя Батьківщина — це мрії політ,
Це рідна моя Україна!
Моя Батьківщина — це злагода, й мир,
Та небо бездонне й чудове.
Це пісня чарівна, що лине до зір,
Й дитинство моє світанкове.
Моя Батьківщина — ліси і поля,
Від них в нас і радість, і сила.
Це та найсвятіша земля,
Що кожного з нас народила.
- Багато поетів оспівували своїх віршах це найрідніше кожному із нас
слово.
Що таке Батьківщина?
Під віконцем калина.
Тиха казка бабусі,
ніжна пісня матусі.
Дужі руки у тата,
під тополями хата.
Під вербою криниця,
в чистім полі пшениця.
Серед лугу лелека
і діброва далека.
І веселка над лісом,
і стрімкі обеліски.
- Отже, Батьківщина — це наш рідний край, наша дорога земля, де ми народились, це мила Вітчизна, де ми вперше почули колискову пісню,
рідну мову, відчули любов і ласку…
- Це наша найдорожча у світі - Україна.
У
всьому світі – кожен знає –
Батьківщина
лиш одна є.
І
в нас вона одна – єдина.
Це
наша славна Україна.
Вишита
колоссям і калиною,
Вигойдана
співом солов’я,
Звешся
веселково Україною,
Нене
зачарована моя.
Струмок
серед гаю, як стрічечка.
На
квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють,
малюють, квітують поля –
Добридень
тобі, Україно моя!
Красивий,
щедрий рідний край
І
мова наша солов’їна.
Люби,
шануй, оберігай
Усе,
що зветься Україна!
- Кожна людина любить свою Батьківщину, робить усе для
процвітання рідної держави, для її слави, свободи, незалежності.
- А коли ми святкуємо День Незалежності України?
(24 серпня 1991 року Верховна Рада України урочисто проголосила Акт незалежності та створення самостійної держави — України)
(24 серпня 1991 року Верховна Рада України урочисто проголосила Акт незалежності та створення самостійної держави — України)
- Так, наша Батьківщина, має свою землю, свою мову, культуру,
історію, власні звичаї і традиції та неповторні державні символи.
- Про них послухайте казку. Прослухавши
казку, дайте відповідь на запитання: «Про яку жінку йдеться у цій казці?».
Давним-давно жила одна жінка. І було у
неї три сини. Росли сини чесними, сміливими і дуже любили свою матір, готові
були віддати за неї своє життя.
Підросли вони і вирішили піти в люди і
прославити свою матір.
Першим пішов старший син. Мати, щоб він
про неї пам'ятав, подарувала йому золоту корону з трьома промінчиками. Пішов
син. І за корону, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала дорогу до
кращого життя, дали першому сину ім'я — Тризуб.
Середньому сину мати в дорогу
подарувала синьо-жовтий одяг. Своїми хорошими справами прославив він свою
матір. Дали люди йому ім'я - Прапор.
А там, де був молодший син, завжди
звучала дзвінкоголоса пісня, тому що мати подарувала молодшому сину голос
солов'я. І дали йому ім'я - Гімн.
З того часу йдуть завжди разом —
Тризуб, Прапор і Гімн, прославляючи рідну матір. (Плакат з державними символами України).
- То хто ж ця матір? (Україна)
- То які державні символи України і що ви про них
знаєте?
Золотий тризуб - символ влади, він зустрічався ще на
монетах київського князя Володимира Великого. В ньому відображена триєдність життя:
батько, мати, дитина, які символізують силу, мудрість і любов.

— Послухайте вірш про герб.
Наш герб — тризуб,
Це воля, слава й сила.
Наш герб — тризуб,
Недоля нас косила.
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будемо.
Добро і пісню
Несемо ми людям.
Синьо-жовтий
прапор: жовтий колір - колір хліба, життя і сонця; блакитний —
колір неба, води і миру.

-
Діти, а як ви гадаєте, для чого потрібен
прапор? Правильно, роль прапора — бути попереду, вести людей за собою.
Наш стяг — пшениця на полях
Під голубим небесним зводом.
-
Послухайте вірш про прапор.
ПРАПОР
Прапор — це державний символ,
Він є в кожної держави;
Це для всіх ознака сили,
Це для всіх ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє небо, жовте жито;
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Національний гімн - святкова пісня «Ще не вмерла Україна»
на слова Павла Чубинського, музику Михайла Вербицького. (Звучить Гімн, усі співають стоячи,
тримаючи руку на серці).
ГІМН
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста
—
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь
священна,
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
- Крім державних
символів Україна має ще й народні символи. Назвіть їх.
(Символами
України є
верба, калина, чорнобривці,
соняшник, тополя.)
Фізкультхвилинка
Якщо ви знаєте, що наша держава сильна коли
єдина - дайте один одному руку.
Якщо ви вважаєте, що кожен повинен любити і
піклуватись про нашу Батьківщину – Україну, - сплесніть у долоні.
Якщо ви вивчаєте рідну мову, дбаєте про її
чистоту - сплетіть руки вгорі.
Якщо ви впевнені, що треба з повагою ставитись
до Герба, Прапора і Гімну, - встаньте.
- Діти, подивіться, будь ласка, на карту. Як називається наша столиця?
(Київ)
- А найбільша річка, яка протікає по території України, як називається?
(Дніпро)
- І, звичайно ж, для кожного з вас Україна – це ваша
родина, ваш дім, школа, друзі, ваша батьківщина.
Мій край чудовий — Україна!
Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов’я.
Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов’я.
Все найдорожче в цілім світі,
Бо тут почався наш політ.
Цвітуть волошки сині в житі,
Звідсіль веде дорога в світ.
Бо тут почався наш політ.
Цвітуть волошки сині в житі,
Звідсіль веде дорога в світ.
Усе найкраще і єдине,
І радощі всі, і жалі...
Мій рідний краю, Україно!
Найкраще місце на Землі!
І радощі всі, і жалі...
Мій рідний краю, Україно!
Найкраще місце на Землі!
- А як називається наше селище?
-
На якій ви вулиці проживаєте?
-
А зараз ми послухаємо вірш про наше теперішнє життя.
Я народилась в Україні
І почала життя своє.
Тут небеса високі й сині,
На що не глянеш — все моє.
Трава для мене зеленіє,
Для мене світлі дні ясні,
І сонце пестить та леліє,
Летять до серденька пісні.
Тут кожна квіточка співає,
Струмочок ніжно жебонить,
І краю кращого немає,
Де б я могла так вільно жить.
Вчитель. У кожного з вас на партах є квіточки маки –
символ Радіонівки. Ось зараз із маків ми сплетемо віночок навколо карти
Радіонівки, щоб наш рідний край процвітав, був ще кращим і жив у любові своїх
синів і доньок, які сьогодні ще сидять за партами і старатимуться добре
вчитися, щоб стати гідними громадянами своєї держави у майбутньому.
— Прикріплюючи квітку, кожен із нас
прислухається до свого серця і скаже заповітні та щирі слова про Радіонівку.
Яка наша
Батьківщина? (Мила, дорога, славна, свята, чудова, чарівна)
ІV. Підсумок уроку
- Лише
працьовитому і мудрому народові під силу створити могутню й багату державу.
Тому наша з вами задача, навчитись сумлінно працювати і здобути міцні й глибокі
знання. Отож, у добрий час. Я бажаю, щоб цей рік був плідним для кожного з вас
на цікаві відкриття і досягнення нових вершин у навчанні.
Немає коментарів:
Дописати коментар