Вітаю,друзі, Вас на моєму блозі.Сподіваюсь, мій блог буде для Вас корисним.

четвер, 20 жовтня 2016 р.

Методичний посібник. Дидактичні ігри для подолання помилок читання Граємо і читаємо без помилок

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHZ0hXVG9oV1dmZTg/view?usp=sharing

Методичний посібник. ДИДАКТИЧНІ ВПРАВИ ДЛЯ УСНОГО РАХУНКУ В 1 КЛАСІ НА УРОКАХ МАТЕМАТИКИ ТА В ПОЗАУРОЧНИЙ ЧАС

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHNlVTS0xQdUc1RTQ/view?usp=sharing

Методичний посібник. Збірка методичних рекомендацій для вчителів щодо організації роботи за здоров’язберігаючими технологіями.

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHNjNwZ2tzSXY3NFk/view?usp=sharing

Презентація до уроку природознавства 3 клас

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHTWlIRllYM3Rkd0U/view?usp=sharing

Природознавство 3 клас. ЯК ОХОРОНЯТИ ПОВІТРЯ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ?

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHSGVMaEhFNm11ckE/view?usp=sharing

Презентація до уроку Природознавства

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHb0tzTElGeG1fb1U/view?usp=sharing

Урок з природознавства.Чим звірі відрізняються від інших тварин?

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHb0tzTElGeG1fb1U/view?usp=sharing

середа, 19 жовтня 2016 р.

Зимова мандрівка. Зимовий календар

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHRFVKRWRSbnl4Nkk/view?usp=sharing

Презентація до Першого уроку «Щоб у серці жила Батьківщина: до 25-річчя незалежності України». 

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHVm92dzhSUlMwRk0/view?usp=sharing

Учнівська презентація. Вічна мандрівниця

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHeEh3QU9YUTR6eWs/view?usp=sharing

Міні - проект. Облаштовуємо нашу планету

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHTllMTjZETnNmRmc/view?usp=sharing

Учнівський проект. Зелене диво Землі

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHMER2anlXTGdldU0/view?usp=sharing

Презентація до уроку

https://drive.google.com/file/d/0B3dRkNFO4ICHZjRGcmVQY1pOSWM/view?usp=sharing

Природознавство. Дерева, кущі, трав'янисті рослини

Тема. Дерева, кущі, трав'янисті рослини
Мета: ознайомити учнів із різноманітним світом рослин. Учити порівнювати дерева, кущі, трав'янисті рослини. Формувати ключові компетентності – вміння вчитися, працювати у взаємодії, соціальну; предметні компетентності - розвивати спостережливість, вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки. Виховувати допитливість, інтерес до вивчення рідної природи, бажання берегти і вирощувати  рослини.
Обладнання: ППЗ, відеофайл, слайди, написи на дошці, ілюстрації до теми, гербарій.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
►► «Хвилинка синоптика»
—    Яка зараз пора року?
—    Який місяць?
—    Яке число?
—    Тепло чи холодно надворі?
—    Який стан неба?
—    Чи були сьогодні протягом дня опади?
- Чому говорять, що «Грудень зиму починає, а рік закінчує?»
-Яку корисну справу для природи ми можемо робити взимку?
II. Актуалізація опорних знань
1.     Репродуктивна бесіда
-      Що ми вивчали на попередніх уроках природознавства? (Рослини)
-      До якої природи належать рослини? (До живої)
-      Чому? (Вони мають всі ознаки живих організмів: народжуються, ростуть, дихають, живляться,розмножуються, дають потомство і відмирають).
2.     Перегляд відеофайла “Світ навколо нас». Бесіда за змістом.
-      Які об’єкти живої  і неживої природи ви бачили?

3.     Гра «Вирости рослину»
-      Діти, чи потрібно вирощувати рослини? Яку користь вони приносять? (Очищують повітря, є кормом для деяких тварин, продуктом харчування для людей, милують око,прикрашають навколишній світ)
-      Я пропоную вам пограти у гру «Вирости рослину». Щоб на екрані умовно виросла рослина, потрібно пригадати будову рослини і значення кожного органа.
-      Частина рослини, що знаходиться в грунті? (Корінь). Яку функцію він виконує? (Вбирає з грунту воду, поживні речовини, закріплює рослину в грунті).
-      Частина рослини, що знаходиться над грунтом? (Стебло).
Яку функцію виконує стебло. (Транспортує воду і поживні речовини від кореня до інших органів рослини).
-      Які органи рослини знаходяться на стеблі? (Листя, квіти)
-      Що з'являється пізніше на місці квітів?  (Плоди)
-      Що знаходиться у плодах? (Насіння).
-      Молодці, діти, ви правильно дали відповіді на всі запитання і умовно виростили рослину. Як вона називається? (Соняшник). Чим цікава ця рослина? (Її голівка завжди повернута в той бік, де знаходиться сонце.). А чим корисна ця рослина? (З її плодів виготовляють олію.) Коли настане весна, обов’язково посадіть якусь рослину разом з батьками, вже не умовно, а насправді

III. Мотивація навчальної діяльності
-      Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо говорити про рослини. А що саме ми вивчимо, ви дізнаєтесь, коли відновите речення, поставивши слова по порядку. (природі, у , Групи, рослин)
-      Ми ознайомимося з групами рослин, які існують у природі, навчимося визначати основні істотні ознаки представників кожної групи, будемо порівнювати рослини, що належать до різних груп.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Віртуальна мандрівка
- Діти, зараз ми віртуально помандруємо у різноманітний світ рослин за допомогою повітряного транспорту. Що це за транспорт, відгадайте. «Не птах, а літає. Не літак, а катає. Могутній пропелер має. «

- Уявіть себе на борту вертольота.
- Погляньте з висоти на землю. Які рослини ви бачите? (Дерева)
—    Дерева високі, тому ви побачили їх із вертольота. Вони становлять найвищий ярус. Для того, щоб побачити нижчі рослини,  доведеться спуститися на землю.
-      Ось ми приземлися на лісовій галявині.
 Давайте вийдемо з вертольота і роззирнемося довкола. Ось дерева,які ми бачили з вертольота. Як вони називаються? (Дуб, ялина, горобина). Дерева утворюють найвищий ярус рослинності. Як називаються рослини, що другі за висотою після дерев? (Кущі). Кущі утворюють середній ярус. А що знаходиться у нас під ногами? (Трава). Буйне різнотрав’я  або трав’янисті рослини утворюють третій найнижчий ярус рослинності.

2.     Перегляд ППЗ
-З'ясуємо, чим відрізняються в природі дерева,кущі і травянисті рослини?  Для цього переглянемо фрагмент навчальної програми.

3.     Бесіда з елементами розповіді
-Отже, виділимо основні істотні ознаки представників кожної групи.  
У дерев один дерев’янистий стовбур, гілки дерева починаються на деякій відстані від землі й утворюють крону. У кущів  є декілька дерев’янистих стебел із гілками, що починаються відразу від землі.
У трав’янистих рослин один або декілька не дерев’янистих, тобто мяких, соковитих, зелених стебел.
Якими ще ознаками, крім названих нами істотних, відрізняються кущі, дерева і травянисті рослини.
исотою, формою стебла, листків тощо.)
Назвіть  групи рослин, які існують у природі.
Запам’ятайте, що всі рослини – це живі істоти, які треба оберігати, про які треба піклуватися.

4.     Фізхвилинка
VI. Узагальнення і систематизація вивченого
1.     Робота з підручником с. 47, завд.1,2

2.     Дидактична гра «Розподіли рослини по групах»

-      У декого з вас на партах є ілюстрації із зображенням рослини. Розгляньте рослину, пригадайте, як вона називається. Визначте, до якої групи вона належить. Займіть місце у відповідній групі. (Троє учнів тримають у руках назви груп.  Діти обирають відповідну групу).

3.     Дидактична гра «Впізнай рослину» (робота в групах)

-      Кожна група буде досліджувати орган рослини, який лежить у файлі. Уважно роздивіться орган рослини. Відшукайте на екрані рослину, якій належить цей орган. Повідомте класу її назву. Скажіть, до якої групи належить ця рослина. Свою думку обґрунтуйте.

4.     Дослідницько-пошукова робота в групах

-      Відгадайте загадку: «Не джміль, не бджола, не оса, а жалить. Що це?»
Який саме орган кропиви жалить? Про це нам повідомить учень, що підготував цю інформацію.
«Листя і стебла кропиви вкриті великою кількістю жалких волосинок. Вони мають жалкі клітини, які містять їдку рідину. Коли ми торкаємося листка, волосинка проколює шкіру, верхня частина волосинки відламується і в ранку потрапляє вміст жалкої клітини.»

-     Дістаньте з конверта стебельце кропиви. За допомогою лупи розгляньте листя і стебло. Відшукайте жалкі волосинки.  Обережно доторкніться до них. Що ви відчули? Засушена кропива жалить, але набагато слабше, ніж жива. До якої групи рослин належить кропива? (Травяниста рослина)
-     Наша звичайна кропива  –  не лише жалкий бур’ян, це ще й лікарська рослина. Її листя і молоді пагони їстівні, вони багаті на вітаміни А, С, К. Це чудовий засіб проти авітамінозу. Кропива зупиняє кровотечу. З коріння кропиви роблять жовту, а з листя – зелену фарбу.

5.     Гра «Яка рослина зайва?
- Визначте, яка рослина не відповідає істотним ознакам певної групи
 7.  Робота в зошитах с.20
VII. Підсумок уроку
-     Отже, ми досягли поставленої мети на уроці. А саме головне, діти, ми з вами запам’ятали, що треба бути природі другом. Берегти все живе навкруги. Зараз учень прочитає вірш про те, як треба ставитися до природи.




Презентація до уроку

https://docs.google.com/presentation/d/1nW1RYGPZ04myvBygpWSZeSn4YLy9YC1eP8fUXOKS63Q/edit?usp=sharing

Навчання грамоти. Закріплення вміння вимовляти звук [ ф ] , вивчення букви Ф, ф (еф).

Тема: Закріплення вміння вимовляти звук [ ф ] , вивчення букви Ф, ф (еф).
Мета: вивчити букву ф, закріпити її звукові значення; формувати в учнів уміння читати склади й слова з буквою ф; розвивати в школярів фонетичний слух, мовлення; поповнити словниковий запас першокласників новими словами; виховувати бажання читати.
І етап. Орієнтація
-         Діти, на вулиці вже весна, сяє сонечко, і тому у нас всіх гарний настрій.
-         Зверніть свою увагу – у вас на партах теж сонечка.
-         Нехай протягом уроку буде сонячний  настрій у всіх.
-         Урок розпочався, подивіться на таблицю і сядьте правильно!
-         На уроці читання ми вивчаємо нові звуки, букви і вчимося читати. Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас на урок завітала гостя.
-         Подивіться на екран. Хто це?
-         Так, це фея.
-         А ви знаєте хто така фея?
-         Відповіді дітей
-         Так, а тепер давайте звернимось до словникової скарбнички.                   …     . Прочитай .
-          Фея – це маленька казкова істота, яка володіє особливими здібностями.
ІІ етап. Цілепокладання
-         Погляньте на нашу красуню фею. Вимовте слово фея. Назвіть перший звук цього слова.
-         А ви знаєте якою буквою він позначається? (Ні)
-         А чому? (Бо цю букву ми ще не вчили)
-         Так ось, сьогодні на уроці ми будемо вчити букву  «еф».
-         Діти, чи потрібно цю букву нам вивчати? (Так)
-         А навіщо? (Щоб вміти читати слова з цією буквою)
ІІІ етап. Проектування
-         Щоб стати розумними і дуже добре запам’ятати нашу букву, наша гостя пропонує вам працювати за таким планом.
1)    Мовна розминка.
2)    Знайомство із звуком.
3)    Знайомство з буквою.
4)    Робота в зошиті.
5)    Робота з книжкою.
6)    Гра «Плутанка».
7)    Робота в парах.
-         Щоб ваше сонечко на парті засяяло ясними промінчиками, потрібно правильно виконувати всі завдання плану і ще ви дізнаєтеся, що вам сказала фея.
ІУ етап. Організація виконання планової діяльності учнів.
1.     Щоб розпочати вивчати новий звук і букву давайте зробимо зарядку ротика:
                                   Покажіть, як шумить листя;
                                   Як гуде вітер;
                                   Як коник цокає копитом;
                                   Покажіть, яке смачне варення.
-         Продовжуємо розминку для ротика. Повторіть останній склад 3 рази.
                            Гречана каша-ша-ша-ша.
                            Листа пишу-шу-шу-шу.
                            Цуцик м’ячик стереже-же-же-же.
                            Книжку бережу-жу-жу-жу
-         Молодці! Ви гарно провели мовну розминку, намалюйте перший промінчик сонечку, і фея вам дарує  першу букву.

2. Ви зробили розминку, тепер можемо ознайомитися з новим звуком.
-         Навесні розквітає багато квітів. Ця квітка називається фуксія (демонструю).
-         Вимовте слово фуксія. Який перший звук? Вимовте його.
-         Що нам допомогло вимовити цей звук? (Губи).
Отже, який цей звук? (Приголосний).
-         Як ви його чуєте? (Твердо).
-         Правильно. Давайте зробимо звукову модель до цього слова.
-         Хто може самостіно цю роботу виконати? Виконуйте
-         Виставляємо модель слова фуксія (один біля дошки, а решта на листочках)
-         Хто виконував це завдання самостійно – перевірте себеі поставте промінчик.

-         А ця квітка називається фіалка (демонструю).
-         Вимовте слово фіалка. Який перший звук? Вимовте його.
-         Як ви його чуєте? (Пом’якшено).
-         Правильно. Давайте зробимо звукову модель до цього слова.
-         Хто може самостіно цю роботу виконати? Виконуйте
-         Виставляємо модель слова фіалка(один біля дошки, а решта на листочках)
-         Хто виконував це завдання самостійно – перевірте себе і поставте промінчик.

-         Вимовте перший звук у слові фуксія і перший звук у слові фіалка.
-         Що ви помітили? Чи однаково вимовляються ці звуки?

-         А зараз закріпимо свої знання. Гра «Друзі Тіма і Тома».( Дівчатка будуть друзями Тіма, а хлопчики друзями Тома).
Фонтан, фірма, ферма, фіалки, фотоапарат, фіранки,фазан, фініш.
-         Ми гарно провели гру. Хто не помилився – поставте собі промінчик.
-         А в яких словах зустрічається цей звук?
Послухайте віршик і запам’ятайте ці слова.
          У фортеці серед гаю
          Гарна фея проживає.
          Там у неї ферма власна
          І фазани є прекрасні.
          Фея кличе спозаранку
          Всіх фазанів до сніданку.
-         Які слова ви запам’ятали? Назвіть їх.
-         Молодці! Ви уважно слухали вірш і правильно назвали слова, тож не забувайте про промінчик.
-         Тепер послухайте значення незнайомих слів.
Фортеця - це міцна капітальна споруда  для оборони від ворогів.
Ферма – це сільськогосподарське підприємство, що  займається розведенням тварин.
-         Так які нові звуки зустрілися в цих словах. Назвіть їх. ([ ф ],[ ф`])
-         А тим часом фея вам дарує  другу букву.
3. Коли ми ознайомились із звуками [ ф ],[ ф`], то настав час знайомитися із буквою.
Вірш: Що це, що це за підскоки?
           Це ж у кого руки в боки?
           Буква  Ф на довгій ніжці
           Пострибала по доріжці.
(Демонструю друковану букву «еф». Показую її місце  алфавіті. Діти, а ви покажіть її місце у букварі ).
4.     Фізхвилинка (коротка)
-         Поставте руки в боки, як у букви Ф, покрутіться до сусіда, до мене, а тепер до наших гостей, знову до мене, присядьте, а тепер тихенько сідайте.
-         Так якою буквою позначаються звуки [ ф ],[ ф`]«еф»
-         Молодці! Фея вам дарує третю букву.
5. Щоб досконало вивчити нову букву, треба навчитися її друкувати.
-         Відкрийте зошити.Пояснення вчителя: велика і мала букви мають однакову форму. Складається буква «еф» з двох півовалів і прямої лінії між ними. (Поки діти друкують розказую: діти, це остання буква , яку ми вивчимо на  сьогоднішньому уроці. Ця буква і звук не були властиві українській мові. Вона запозичена з грецької і вживається в тих словах, які прийшли до нас з інших мов.)
-         Поставте промінчики, хто гарно надрукував букву.

-         Коли ви вже знаєте букву «еф», то давайте прочитаємо злиття звука      [ ф ] з усіма голосними.
            Фа  фо  фу  фе  фи  фі
-         Які букви вказують на твердість звука [ ф ]?
-         Яка буква пом’якшує звук [ ф ]?
-         Не забудьте домалювати ще один промінчик.
-         Молодці! Фея вам дарує четверту букву.
      6.А наступне завдання феї «Робота з букварем». Розгорніть Буквар.
а) Назвіть слова у віночку, які мають букву «еф» (Фізаліс, фіалка, фазан, флокси, фламінго, флейта)
- Який перший звук? Твердий чи пом’якшений?
б) Читання складів: І ряд – відкриті склади;
                                  ІІ ряд – обернені склади;
                                  ІІІ ряд – читання третьої схеми складів.
в) Читання «зигзагу» слів по черзі.
г) Читання колонок слів «ланцюжком».

7.     Молодці! Ви гарно прочитали склади та слова, не забувайте про промінчики і я гадаю, що настав час перепочити.
Фізхвилинка
         д) Діти , кого ви бачите на малюнку? (Цуценя)
- Ви бачите, яке воно стурбоване?
- Як ви думаєте, що з ним могло статися?
- Я вам прочитаю текст про цуценя, а ви запам’ятайте його кличку.

- Яка кличка в цуцика? (Фунтик)
- А як ви гадаєте, куди ж поділася кісточка?
- А вам цікаво, які далі пригоди були у Фунтика?
- Так давайте спочатку прочитаємо слова, які зустрінуться у тексті.
- У тексті вам зустрінуться незнайомі слова- послухайте їхнє значення
Шубовснути – пірнути з розбігу у воду
Парник – утеплене приміщення для вирощування овочів, зелені.
- А тепер послухайте текст про пригоди Фунтика.
                             Кого першого зустрів Фунтик? Другого, наступного?
                             Він отримав від них відповідь?
-Напівголосне повторне читання тексту учнями.
                             Так яких тваринок зустрів Фунтик?
                             Де Фунтик знайшов кісточку?
-         Молодці!Ви гарно попрацювали , намалюйте промінчик і фея вам дарує п’яту  букву.

8.     Далі – гра «Плутанка». Розплутайте клубок слів і моделей до них - з'єднавши їх лініями.
Фара
Фішка
Ферма
Фокус
-         Перевірте, чи привильно ви виконали завданя.
-         Молодці! Ви гарно впоралися із завданням, домальовуйте ще один промінчик  і фея вам дарує наступну букву.

9.     А останнє завдання від феї – це робота в парах. Ця робота передбачає  узгоджену роботу. Вам потрібно прочитати деформовані слова.
Фотоапарат
Фазан
Фламінго
Фабрика
-         Молодці! Ви гарно впоралися із останнім завданням, малюйте промінчик сонечкуі фея вам дарує  букву.

10.           Підсумок уроку
-         Яку букву ви сьогодні вивчили?
-         Які звуки вона позначає?
-         Назвіть три слова із звуком [ ф ].
-         Назвіть три слова із звуком [ ф`].
-         Що для вас було найбільш  цікавим на уроці?
-         А у кого виникли труднощі?
-         При виконанні яких завдань?
-         Ви хочете дізнатися, що сказала фея?
-         Із розсипаних букв складіть і прочитайте слово.
-         Ану погляньте на свої сонечка, багато на них промінчиків?Це ваші сонечка стали яснішими від ваших знань.

11.           Цінення учнів
-         Я задоволена роботою…
-         Мене дуже вразили…
-         Хвалю за активність
Я сподіваюся, що… будуть більш уважнішими