Тема. Дерева, кущі,
трав'янисті рослини
Мета: ознайомити учнів із різноманітним
світом рослин. Учити порівнювати дерева, кущі, трав'янисті рослини. Формувати ключові компетентності – вміння вчитися,
працювати у взаємодії, соціальну; предметні компетентності - розвивати спостережливість,
вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки. Виховувати допитливість,
інтерес до вивчення рідної природи, бажання берегти і вирощувати рослини.
Обладнання: ППЗ,
відеофайл, слайди, написи на дошці, ілюстрації до теми, гербарій.
Тип уроку:
комбінований
ХІД УРОКУ
►► «Хвилинка синоптика»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Чи були сьогодні протягом дня
опади?
- Чому говорять, що «Грудень
зиму починає, а рік закінчує?»
-Яку корисну справу
для природи ми можемо робити взимку?
II. Актуалізація опорних знань
1. Репродуктивна бесіда
-
Що ми вивчали на
попередніх уроках природознавства? (Рослини)
-
До якої природи
належать рослини? (До живої)
-
Чому? (Вони мають всі
ознаки живих організмів: народжуються, ростуть, дихають,
живляться,розмножуються, дають потомство і відмирають).
2. Перегляд відеофайла “Світ навколо нас». Бесіда за змістом.
-
Які об’єкти
живої і неживої природи ви бачили?
3.
Гра «Вирости рослину»
-
Діти, чи потрібно
вирощувати рослини? Яку користь вони приносять? (Очищують повітря, є кормом для
деяких тварин, продуктом харчування для людей, милують око,прикрашають навколишній
світ)
-
Я пропоную вам
пограти у гру «Вирости рослину». Щоб на екрані умовно виросла рослина, потрібно
пригадати будову рослини і значення кожного органа.
-
Частина рослини, що
знаходиться в грунті? (Корінь). Яку функцію він виконує? (Вбирає з грунту воду,
поживні речовини, закріплює рослину в грунті).
-
Частина рослини, що
знаходиться над грунтом? (Стебло).
Яку функцію виконує стебло. (Транспортує воду і
поживні речовини від кореня до інших органів рослини).
-
Які органи рослини
знаходяться на стеблі? (Листя, квіти)
-
Що з'являється
пізніше на місці квітів? (Плоди)
-
Що знаходиться у
плодах? (Насіння).
-
Молодці, діти, ви
правильно дали відповіді на всі запитання і умовно виростили рослину. Як вона
називається? (Соняшник). Чим цікава ця рослина?
(Її голівка завжди повернута в той бік, де знаходиться сонце.). А чим корисна
ця рослина? (З її плодів виготовляють олію.) Коли настане весна, обов’язково
посадіть якусь рослину разом з батьками, вже не умовно, а насправді
III. Мотивація навчальної діяльності
-
Діти, сьогодні на
уроці ми продовжимо говорити про рослини. А що саме ми вивчимо, ви дізнаєтесь,
коли відновите речення, поставивши слова по порядку. (природі, у , Групи,
рослин)
-
Ми ознайомимося з
групами рослин, які існують у природі, навчимося визначати основні істотні
ознаки представників кожної групи, будемо порівнювати рослини, що належать до
різних груп.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Віртуальна мандрівка
- Діти, зараз ми
віртуально помандруємо у різноманітний світ рослин за допомогою повітряного
транспорту. Що це за транспорт, відгадайте. «Не птах, а літає. Не літак, а катає. Могутній пропелер має. «
- Уявіть себе на
борту вертольота.
- Погляньте з висоти
на землю. Які рослини ви бачите? (Дерева)
— Дерева високі, тому ви побачили їх
із вертольота. Вони становлять найвищий ярус. Для того, щоб побачити нижчі рослини, доведеться спуститися на землю.
-
Ось ми приземлися на
лісовій галявині.
Давайте вийдемо
з вертольота і роззирнемося довкола. Ось дерева,які ми бачили з вертольота. Як
вони називаються? (Дуб, ялина, горобина). Дерева утворюють найвищий ярус
рослинності. Як називаються рослини, що другі за висотою після дерев? (Кущі).
Кущі утворюють середній ярус. А що знаходиться у нас під ногами? (Трава). Буйне
різнотрав’я або трав’янисті рослини
утворюють третій найнижчий ярус рослинності.
2. Перегляд ППЗ
-З'ясуємо, чим відрізняються в
природі дерева,кущі і травянисті рослини? Для цього переглянемо фрагмент навчальної
програми.
3. Бесіда з елементами
розповіді
-Отже, виділимо основні істотні ознаки представників
кожної групи.
У дерев один
дерев’янистий стовбур, гілки дерева починаються на деякій відстані від землі й
утворюють крону. У кущів є декілька
дерев’янистих стебел із гілками, що починаються відразу від землі.
У трав’янистих рослин
один або декілька не дерев’янистих, тобто м’яких,
соковитих, зелених стебел.
Якими
ще ознаками, крім названих нами істотних, відрізняються кущі, дерева і
травянисті рослини.
(Висотою,
формою стебла, листків тощо.)
Назвіть
групи рослин, які існують у природі.
Запам’ятайте,
що всі рослини – це живі істоти, які треба оберігати, про які треба
піклуватися.
4. Фізхвилинка
VI. Узагальнення і систематизація вивченого
1. Робота з підручником с. 47, завд.1,2
2. Дидактична гра «Розподіли рослини по групах»
-
У декого з вас на
партах є ілюстрації із зображенням рослини. Розгляньте рослину, пригадайте, як
вона називається. Визначте, до якої групи вона належить. Займіть місце у
відповідній групі. (Троє учнів тримають у руках назви груп. Діти обирають відповідну групу).
3. Дидактична гра
«Впізнай рослину» (робота в групах)
-
Кожна група буде
досліджувати орган рослини, який лежить у файлі. Уважно роздивіться орган
рослини. Відшукайте на екрані рослину, якій належить цей орган. Повідомте класу
її назву. Скажіть, до якої групи належить ця рослина. Свою думку обґрунтуйте.
4. Дослідницько-пошукова
робота в групах
-
Відгадайте загадку:
«Не джміль, не бджола, не оса, а жалить. Що це?»
Який саме
орган кропиви жалить? Про це нам повідомить учень, що підготував цю інформацію.
«Листя і стебла кропиви вкриті
великою кількістю жалких волосинок. Вони мають жалкі клітини, які містять їдку рідину. Коли ми торкаємося
листка, волосинка проколює шкіру, верхня частина волосинки відламується і в
ранку потрапляє вміст жалкої клітини.»
- Дістаньте з конверта
стебельце кропиви. За допомогою лупи розгляньте листя і стебло. Відшукайте
жалкі волосинки. Обережно доторкніться
до них. Що ви відчули? Засушена кропива жалить, але набагато слабше, ніж жива.
До якої групи рослин належить кропива? (Трав’яниста рослина)
- Наша звичайна кропива – не лише жалкий бур’ян, це ще й
лікарська рослина. Її листя і молоді пагони їстівні, вони багаті на вітаміни А, С, К. Це чудовий засіб проти
авітамінозу. Кропива зупиняє кровотечу. З коріння кропиви роблять жовту, а з
листя – зелену фарбу.
5. Гра «Яка рослина зайва?
-
Визначте, яка рослина не відповідає істотним ознакам певної групи
7. Робота
в зошитах с.20
VII. Підсумок уроку
-
Отже,
ми досягли поставленої мети на уроці. А саме головне, діти, ми з вами
запам’ятали, що треба бути природі другом. Берегти все живе навкруги. Зараз
учень прочитає вірш про те, як треба ставитися до природи.
Немає коментарів:
Дописати коментар