Урок - подорож з
математики в 1 класі
Тема. Повторення
і закріплення вивченого матеріалу з теми: «Додавання і віднімання в
межах 10»
Мета. Закріплення таблиці додавання і віднімання в
межах 10; вміння розв'язувати прості задачі на додавання і віднімання;
розвивати пам'ять, логічне мислення, кмітливість; вдосконалювати обчислювальні
навички; виховувати інтерес до математики, почуття колективізму.
Обладнання: малюнок поїзда із зупинками, малюнки
казкових героїв: Буратіно, Сніговик, сова, вовк, лисиця, заєць; картки
індивідуальні для складання і розв'язування задач на всіх учнів; математичні
віяла; атрибути до дидактичної гри «Рибалки», «Автомобіль», «Чарівна ялинка»,
друковані цифри; малюнки для складання задач.
Хід уроку
I. Організація
класу до уроку.
Продзвенів і стих дзвінок.
Починається урок.
Він зимовий і
цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося
обличчям до гостей
І промовим
«Добрий день!»
II, Повідомлення
теми і мети уроку.
- Діти,
сьогодні у нас незвичайний урок математики. Ми вирушаємо в цікаву подорож в
країну «Математику».
І сувора й солов'їна Математики країна:
Праця тут іде завзята, вмій лиш спритно
Рахувати, додавати, віднімати:
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим в відповіді бути.
Ледарів у нас не має!
Хто руки не піднімає?!
Вирушаємо і у путь
Нас
цікаві речі ждуть.
-А тема нашої подорожі звучить так: «Повторення і
закріплення вивченого матеріалу з теми: «Додавання і віднімання в межах 10».
Подорожуючи ми повторимо все те, що вчили на попередніх уроках. Будемо
розв'язувати задачі на додавання і відніманні, закріплювати таблиці додавання і
віднімання в межах 10.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- А на
чому будемо подорожувати ви дізнаєтесь коли прочитаєте це слово:
П Я Т О Г 1
4 3 2 5
- Вірно!
Ми здійснимо подорож на казковому потязі.
ІV. Усний рахунок.
1. Робота в
парі.
У вас у кожного на парті лежить «квиток» на потяг.
Квиток не простий, він чарівний. Складається він із прикладу. Треба приклад
розв'язати, щоб знати в який вагон сідати. Швидко приклади рахуємо, Ми уже
подорожуємо. А сусід хай не зіває, а вас перевіряє.
3+2=
6-3=
10-5=
4-2=
4-1=
9+1=
4+1=
10-8=
1+3=
8-3=
0+3=
5+5=
2-0=
7+3=
5-1=
- Встаньте
ті, що їдуть:
- У 5
вагоні! (4 учні)
- У 3
вагоні! (З учні)
- У 2
вагоні! (З учні)
- У 4
вагоні! (2 учні)
- У 10
вагоні! (З учні)
2. Пряма і зворотна лічба. Сусіди чисел. Порівняння
чисел.
- Гляньте
діти ось сюди. Хтось видніється в далі. Буратіно нас стрічає.
Він щось у руках тримає (Ключ!)
Ключ від знань хоче віддати,
Якщо зуміємо порахувати від 1 до 10, потім зразу
навпаки, сусіди чисел
назвати І числа порівняти.
- Порахуйте
від 1 до 10; від 10 до 1.
- Назвіть
сусідів чисел: 3, 5, 9, 8, 2, (цифри показую)
- Порівняємо
числа враз бо у нас сильний 1 клас
7О5
4О9 6О4 9О5
0 і 1 ;
3 і 2 ; 10 і 3 ; 6 і 6.
3. Гра «Автомобіль»
- Ось
зупинка зараз буде.
Ми під'їхали. Стаємо.
Ця зупинка чарівна називається: «Жнива»
- У яку
пору року відбувається жнива? (Влітку)
- Що
везе автомобіль? (мішки)
- У
мішках зерно. Дорога звивиста, крута. Машина їхала і згубила деякі
мішки. Мішків яких номерів не вистачає? (5, 7, 3)
- Піднімемо
мішки і покладемо на машину.
- З яких
геометричних фігур складається машина?
Малюнок машини
- Скільки
кругів? (12)
-
Скільки чотирикутників?(5)
4. Гра «Мовчанка» Робота із математичними віялами.
- Знайдіть
суму чисел 4 і 2; 5 І 4.
(Показую цифри)
- З
збільшити на 5;
- 9
зменшити на 1;
- 6
зменшити на 2.
З. Дидактична гра «Рибалки»
- Далі вирушаємо, загадку відгадаємо. Прийшла до нас
бабуся
У білому
кожусі.
Поля, сади причепурила,
Все навколо снігом вкрила. (зима)
- Ця
зупинка чарівна називається «Зима»
- Назвіть
зимові місяці: Скільки їх? (три)
- Який
зараз місяць? (лютий)
- Хто у
казці ловив рибу хвостом? (вовк)
- Чи
можна ловити рибу хвостом? (ні)
- А чим
ловлять рибу? (вудкою)
- Зараз
візьмемо вудку і допоможемо вовкові наловити риби
(на кожній рибці із зворотної сторони написані
приклади на додавання і віднімання; 7-4-; 3+3=;
10-5=; 4+2=; 2+3=; 5+5=; 7+3=)
V. Робота в зошитах.
1. Каліграфічна
хвилинка.
- Відгадайте
загадку: «Що за цифра, як кочерга, в неї лиш одна нога?» (сім)
- Відкрийте
зошити і напишемо каліграфічно цифру 7 за зразком у зошиті.
(Діти кажуть: «Зошит свій я відкриваю, навкоси його
кладу. Ручку я ось так
тримаю. Сяду рівно, не зігнуся, за роботу я
беруся».)
2. Робота
в парах. Гра «Конкурс красунь»
(Після того, як учні написали рядок цифри пропоную
обрати "Красуню» (найкраще написану цифру і одягнути їй на голову корону).
- Діти,
обміняйтесь зошитом Із сусідом і оберіть «красуню» (найкращу
цифру) і одягніть їй корону і «Попелюшку» (найгірше
написану цифру) і
поставте над нею лише крапочку.
- А
тепер перетворіть своїх «Попелюшок» на прекрасних принцес, написавши
якомога краше рядок цифри.
3. Коментоване
розв'язування прикладів. Гра «Чарівна ялинка».
- Діти,
зима до нас не сама прийшла, Сніговичка - Мандрівничка з собою
привела.
- Як ви
думаєте, чому він Мандрівничок? (Дуже любить мандрувати)
-Але Його мандрівка добігає до кінця, тому, що весна
стукає в двері.
Мандрівка в нього до нас остання і незвичайна.
Сніговичок - Мандрівничок
просить, щоб ми допомогли йому розв'язати приклади
на «Чарівній ялинці»,
які сховались на сніжинках. Допоможемо?
(Діти записують приклади в зошити, а 1 учень на
дошці коментовано)
Фізкультпауза
Пальчики ваші стомились. Хай вони відпочинуть.
Пограємо з ними у гру.
- Пальчику,
пальчику, де ти бував?
- З цім
я братом в ліс ходив.
- З цім
я братом борщ варив.
- З цім
я братом кашку куштував.
- З цім
я братом пісеньку співав.
- Ось
який я молодець.
5. Робота з задачами.
А) Творча робота над задачами
- Далі
поїзд вирушає, вітерець допомагає. Не зупинка, а дива, зветься діти «Лісова»
- Ми з
вами потрапили в лісову школу.
- Хто
навчається в лісовій школі?
(Заєць, вовк, лисиця, сова, дятел). Вчителька Мудра
Сова. Звірята просять допомогти розв'язати задачі Мудрої Сови з якими вони не
можуть справитись.
- Скласти
і розв'язати задачу за малюнком. (Малюнок на дошці).
(У їжачка у кошику 4 гриби, а у білочки стільки ж.
Скільки грибів у звіряток?) 4+4=8 (чотири плюс чотири дорівнює вісім, або до
чотирьох додати 4 буде 8)
- Запишемо
задачу у зошит. (1 учень коментовано біля дошки) 4+4-8 (гр.)
- Це
завдання від вовка і лисиці.
Звірята просять допомогти порахувати рибу, яку
наловила лисичка.
За малюнком задачу складемо, розв'яжемо і звірятам
допоможемо,
(У вовка у відрі 7 рибин, а у лисички в кошику на 2
рибини менше. Скільки
риби в кошику Лисички?)
7-2=5 (р.)
(сім мінус 2 дорівнює 5; від 7 відняти 2 буде 5)
Запишемо задачу у зошит. (1 учень біля дошки)
Лисичка дякує за допомогу і запрошує нас з нею
пограти у гру.
Фізкультхвилинка.
Все у лиски вже в порядку .Вийшла лиска на зарядку,
Лапки - вгору, лапки - вниз й роззиралась геть у скрізь. І на місці поскакала і
вставала, й присідала. Головою покрутила, вітрячок вона зробила, потім лапки
опустила і взялась собі до діла.
Б) Робота в парах. Самостійна робота.
- Наступне
завдання від зайчика.
- Скласти
і розв'язати задачу за коротким записом самостійно і записати
розв'язування в зошит.
Попрацюйте в парах.
Кленів – 7 Кленів - 7
Беріз -
3
Беріз -? на 3 більше
7 3 7 3
Перевірка, (біля дошки)
Кленів росло 7, а беріз на 3 більше. Скільки росло
беріз?
Я думаю, що потрібно 7+3=10 (б.)
Якщо на 3 більше то потрібно додавати. (Аналогічно
проводиться робота і над
другою задачею). Кленів росло 7, а беріз 3 . Скільки
росло кленів і беріз разом?
Я думаю, що потрібно 7+3=10 (б.)
- В кого
так. У кого не так виправте помилку.
IV. Робота з геометричним матеріалом.
- Хто у
лісі лікує дерева? (Дятел)
- Дятла
називають санітаром лісу.
- Дятел
приніс нам конверти із завданнями. Необхідно з поданих у конвертах
геометричних фігур скласти «Чомучок»
- У кого
ВИЙШЛИ такі «Чомучки» як у мене на дошці?
- З яких
геометричних фігур вони складаються?
VII. Задачі - вірші від Мудрої Сови
- А ось
Мудра Сова зовсім не хоче випускати нас із лісу. А випустить вона нас тоді, коли
ми зможемо розв'язати задачі-вірші від Мудрої Сови.
- 6+1=7
Шість маляток - дошкільнят
Стали струнко в один ряд.
Підійшов до них Панас.
Скільки стало нас?
5+5=10
Руки вгору підніміть, Пальці швидко полічіть. Зліва
п'ять і справа п'ять. Скільки разом? Як сказать?
3+1=4
Три веселі киці
Грались на травиці.
Рижик теж до них прибіг — Скільки кошенят усіх?
4+6=10
Їжаки додому йшли,
Груши на голках несли.
Один приніс 4, другий - 6. Скільки груш сімейка
з'їсть?
УШ. Підсумок уроку
- Дякують
вам звірята, час вже далі вирушати. Ось зупинка ця казкова зветься
діти «Підсумкова»
- Що ж
вам діти запам'яталось?
- На
яких зупинках побували?
- З ким
ви діти зустрічались?
- Наш
потяг швидкість набирає.
-Погляньте, як любо і гарно довкола, бо зупинка наша
«Школа».Молодці, що гарно працювали. Приклади і задачі розв'язали.
- Чи
сподобалась наша подорож?
- Що
допомогло нам виконати всі завдання? (Знання)
Гаращенко Олена Вікторівна у вчитель II категорії ,
Новозаліська ЗОШ І-Ш ступенів , Бородянський район, Київська обл.
ЛІТЕРАТУРА
1. М.В.Богданович, М.В.Козак, П.Я.Король. Методика
викладання математики в початкових класах. Навчальний посібник. - Тернопіль:
Навчальна книга-Богдан 2001.-125- 132с.
2. Щербань П. Дидактичні ігри в навчально-виховному
процесі. // Початкова школа.-1997. -№9-с. 18-20.
3. Седеревічене А.О. Дидактичний матеріал до занять
з математики 1 клас. Методичний посібник - Біла Церква КОІПОГТК, 2007.-
с.52-54.
4. І.В.Коротун - Робота в парах у 1 класі //
Початкове навчання та виховання 2007.-№ 22-24 (134-136) –с. 21-22