Коваленко Ірина
Миколаївна,
вчитель
початкових класів,
вчитель вищої
категорії,
«Старший
вчитель»
Радіонівської
загальноосвітньої
школи І –
ІІІ ступенів,
Криворізької
районної ради,
Дніпропетровської
області
Хто співає з чужого голосу, той назавжди втратив
свій власний
Тема
уроку. Юрій Ярмиш "Як Солов'ятко вскочило у
біду".
Мета.
Удосконалювати навички швидкого, правильного, виразного читання і
усвідомлення прочитаного; збагачувати словниковий
запас, формувати
оцінні судження;
розвивати увагу, уяву, зв’язне мовлення;
виховувати
любов до рідного слова, мови.
Обладнання: мультимедійні засоби, тестові завдання для
перевірки домашнього завдання, квіточки, чисті аркуші для групової роботи,
маркери, план – конспект уроку у вигляді
мультимедійного проекту , малюнки
птахів: солов’я, дрозда, мухоловки, дятла, іволги,
зяблика, вівчарика, вівсянки, очеретянки,чорноголовки,кросворд.
Хід уроку
І. Створення емоційного фону уроку
Добрий день,
діти!
Вже пролунав
шкільний дзвінок
Покликав
всіх він на урок.
Рівненько
стали. Все. Вже час,
Роботу
починає клас.
За парти
всілися зручненько
Поклали
ручки всі гарненько.
Всміхнулись
вчителю, сусіду,
Бо навчання
у радість дітям.
Хай на нашому уроці панує атмосфера
доброзичливості, взаєморозуміння, пізнання та успіху.
ІІ. Мовночитацька розминка
1. Артикуляційна зарядка.
Починаємо
урок без заминки
З
артикуляційної розминки.
Рот –
хатинка, губи – двері.
Хто в
хатинці цій живе?
У цій
затишній оселі
Язичок живе
веселий.
Ох і жвавий
він хлопчисько,
Наш веселий
Язичок! (Вправа «Стрілочка»)
Повернувся
на бочок,
Подивився
вліво, вправо,
Потім знову
уперед («Годинник», «Стрілочка»).
У футбол
рішив пограти («Футбол»)
та й пішов
відпочивати.
2. Вправа на дихання «Рахунок на видих».
3. Розчитування.
Вправа на розширення кута зору.
каз ка
каз кар
каз очка
каз итися
каз
ковий
– Яке слово
«зайве»? Чому?
Вправа
на розвиток навички читання.
– Прочитайте
слова з максимальною швидкістю в порядку зростання номерів.
ІІІ. Активізація розумової та пізнавальної діяльності
1. Вправа
«Інтерв’ю».
– Діти, що таке казки?
– Які бувають казки?
– Яку казку називають авторською?
2. Перевірка домашнього завдання.
1. Читання казки ланцюжком.
2. Переказ казки в особах
– На
минулому уроці ми розділили ролі і ось перевіримо, як ви готові переказувати
казку в особах.
3. Перевірка виконання творчого завдання.
– Діти, чи
виконали ви творче завдання? Хто склав сенкан-характеристику героя прочитаного
твору?
VІ. Актуалізація опорних знань
• Погляньте на дошку. Чи знайомі вам
тварини , які зображені на малюнках?
(Знайомі)
• Як ми можемо їх назвати одним словом?
Чому?
(Це птахи,
бо їх тіло вкрите пір’ям)
• А чи знаєте ви як вони називаються?
• Давайте перевіримо.
• Погляньте ще раз уважніше.
За якими ознаками ми можемо поділити їх на дві групи?
(Перелітні і
зимуючі)
• Як на вашу думку, чому я вам
запропонувала пригадати те, що ви знаєте про птахів?
(Напевне твір з яким ми будемо
знайомитись сьогодні про птахів)
V.
Повідомлення теми уроку
– Сьогодні
на нас чекає знайомство ще з одним персонажем авторської казки. Здогадайтесь
хто це. (Звучить спів солов’я, на його фоні вчитель читає загадку).
В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди.
– Ви впізнали хто це співає? (Соловей)
Створення інтригуючої ситуації
Казка авторська нова,
Зашифрована вона.
Пропоную не дрімати −
Назву казки відгадати.
– Прочитайте
назву казки, викинувши літери, що повторюються.
Я К З З С О З З Л О З З В’ Я З З Т К О З З
В С К О З З Ч И З З Л О З З В З З Б І З
З Д У
А щоб автора
назвати,
Треба теж
поміркувати.
Ю И І Р
Я
Ш Р М Й
Назвіть
хором.
Отже,
сьогодні ми познайомимось із казкою Ю. Ярмиша
«Як Солов’ятко вскочило в біду».
VІ. Мотивація навчальної діяльності
Вправа
«Очікування»
– Діти, що
ви очікуєте від уроку?
Цей урок
навчить:
• читати вдумливо;
• працювати в групах;
• характеризувати героїв твору;
• міркувати про життєві цінності;
• висловлювати свої думки.
Нехай
здійсняться сподівання,
VІІ. Сприйняття,
осмислення нового матеріалу
1.
Знайомство з творчим шляхом Ю.Ярмиша.
– Та
спочатку послухайте повідомлення дослідника-літературо-знавця про творчий шлях
Ю.Ярмиша. (Вправа «Мікрофон»)
2.
Передбачення за заголовком.
– Ще раз
зверніть увагу на назву казки. Яка біда могла трапитись із головним героєм?
(Діти
висловлюють свої думки)
– А зараз ми
дізнаємось, що ж трапилось насправді.
Сьогодні ми прочитаємо казку Юрія
Ярмиша про те, "Як Соло-в'ятко вскочило у біду".
• Як ви вважаєте про що може розповідати
нам дана казка?
(Відповіді
дітей)
1. Первинне ознайомлення зі змістом твору.
• Зараз ми прочитаємо казку .
Спочатку
методом читання твору вчитель + учень
Візьміть
олівчики і під час читання казки підкреслюйте слова, зміст яких ви не
розумієте,а також назви птахів ,які будуть зустрічатися вам в казці.
2.Словникова
робота.
• Вправа «Пошуки людського скарбу»
– Знайди когось, хто може пояснити значення
слів:
утне
(заспіває), митець (той, хто майстерно виконує що-небудь),
на один лад
(одноманітно).
• «Прочитай і утвори пару»
•
Про кого йдеться у цьому творі?
• Чим Солов'ятко відрізнялося від інших
птахів?
Фізкультхвилинка
3.Робота над
змістом казки. Відповіді на запитання.
• Чим здивувало Солов'ятко птахів лісу?
• Чому спочатку всі птахи захоплювалися співом
Солов'ятка?
• Чому батьки-Солов'ї не віддали Солов'ятко
в науку до майстра?
• Чому він вирішив дати останній концерт?
4.Вибіркове читання.
• Прочитайте:
Як зустріли
співака слухачі?
Як птахи
відгукувалися про спів Солов'ятка?
Що вони усі засуджували?
Що сказав
співцю Соловей Дзвінкоголосий?
Чому
Солов'ятко вскочило у біду?
• У чому головна думка казки?
• Чи тільки птахів вона стосується?
5.Гра « Чи уважно ти
читав».
• Пропоную вам заповнити кросворд
• У порожні клітиночки вам потрібно вписати
назви птахів, ті які ви підкреслили в ході читання тексту.
• А щоб виконувати вам було легко, скажу
вам підказку:
Птахи
знаходяться під тим номером, у якому порядку вони зустрічаються в казці.
6.Робота в групах.
• Наступним кроком нашого уроку буде ваша
робота в групах.
• Об’єднайтеся в групи по кольору
смайликів, які знаходяться у вас на партах.
• Пригадування правил роботи в групах.
• Ось коли ви згрупувалися, пропоную вам
виконати завдання: скласти план до казки.
Перевірка
виконаного завдання
7. Визначення
головної думки казки.
– У чому
головна думка казки?
– Які рядки
твору вирішують головну думку? Прочитайте.
– Чи тільки
птахів стосуються ці слова?
– Яких людей
описав автор, створивши образ Солов’ятка?
– Які рядки
казки можуть бути їм як навчання?
– Чого ж
навчила вас ця казка?
IX. Підсумок уроку. Рефлексія
– Наш урок
добігає до кінця.
– Чи
справдились ваші очікування?
– Продовжте
речення:
«Цей урок
навчив мене…»
Оцінювання
роботи учнів
– Дякую вам, діти, за співпрацю, за ваші
висловлені думки, міркування.
X. Домашнє завдання
– Перед вами
домашнє завдання різних рівнів. Оберіть для себе те, яке для вас найцікавіше.
Завдання
середнього рівня
Виразно
читати казку в особах, переказувати.
Завдання
достатнього рівня
Переказувати
казку від імені Солов’ятка. Скласти поради головному герою казки.
Завдання
високого рівня
Написати есе
«Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається».
– Любіть, шануйте вивчайте рідну мову,
українську пісню, нашу історію.
• І пам'ятайте слова однієї мудрої людини:
"Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих Звуків свого
дитинства, не заслуговує на ім'я лю-дини".
Немає коментарів:
Дописати коментар