Навчальний предмет. Природознавство.
2 клас
Розділ. Природа
восени
Тема. Взаємозв’язок
неживої та живої природи восени.
Тип уроку. Урок
узагальнення і систематизації знань
Програма курсу «Природознавство» для 2 класу. 2012р.
Тема уроку: Взаємозв’язок
неживої та живої природи восени.
Мета уроку:
узагальнити та систематизувати знання учнів з вивченої теми,удосконалювати
вміння працювати в робочих зошитах, правильно будувати висловлювання, працювати
в групах; розвивати уміння учнів працювати з різними джерелами інформації,
висловлювати власну точку зору, формулювати закінчені висловлювання;
виховувати
любов до рідної природи, виховувати повагу до співрозмовника, толерантне
ставлення до точок зору іншої людини.
Тип уроку: урок
узагальнення і систематизації знань
Вид уроку: урок-подорож з
використанням ІКТ
Обладнання:
проектор, ноутбук, роздатковий матеріал, іграшка Лисеня, осінні корони,
музичний запис А.Вівальді «Осінь», скринька з осінніми листочками, листи,
конверти
Література:
1. Програма курсу «Природознавство» для 2 класу. 2012р.
2.Гільберг
Т.Г. Природознавство. Підручник для 2 класу.
3.Гільберт
Т.Г. Зошит з природознавства: навч. посіб. Для загальноосвіт. навч. закл. : 2-й
кл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - К.: Генеза, 2013. - с. 21
Хід
уроку
І.
Організаційний момент.
Створення
позитивної атмосфери в класі.
Сьогодні
у нас незвичайний урок. Тому і настрій йому потрібний незвичайний. Ми будемо
подорожувати осінніми стежками.
Давайте
прослухаймо вже відому нам мелодію осені відомого італійського композитора А.
Вівальді та перевдягнемося відповідно нашому осінньому настрою. (Учні слухають музику. Одягають
запропоновані осінні корони.)
Яка
чудова це пора - осінь. Багато пісень,віршів написані про неї. Ми теж знаємо
деякі з них і з задоволенням вам їх прочитаємо. (Учні під музику розповідають підготовані вірші)
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.
Ось
уже і закінчується осінь. Непомітно пролетіли три місяці. Ми з вами багато
працювали, вивчаючи як природа готується до зими.
Сьогодні
я пропоную вам вирушити в подорож до осінніх місяців, щоб побажати їм доброго
здоров’я та подякувати за добру науку. Подорожуючи, ми пригадаємо з вами багато
інформації, яку ви дізналися, вивчаючи тему «Осінь в природі».
ІІІ. Систематизація і
узагальнення знань учнів.
1.
Збери
пазл.
Щоб вирушити в подорож,
потрібно вирішити до кого в гості ми йдемо. Перед вами розсипані слова. Вам
потрібно швидко їх зібрати і побудувати з них речення. Тоді ми дізнаємося до
кого вирушаємо в гості.
(Учні
отримують по одному розрізаному слову. З складених слів діти утворюють
речення.)
-
Яке речення у вас
вийшло?
Місяці осені: вересень, жовтень,
листопад.
Молодці, ви добре справились з
завданням.
-
А чи пам’ятаєте ви чому
так українці назвали осінні місяці?
(Відповіді учнів).
Давайте познайомимось з маршрутом
нашої подорожі. (Слайд 2)
Щоб вирушити в подорож,
потрібно визначити на чому нам зручно буде подорожувати. (Відповіді учнів)
Звичайно, найзручніше буде подорожувати на велосипедах.
Давайте уявимо, що біля кожної парти стоїть спортивний велосипед. Адже ми з
вами дбаємо про своє здоров’я і займаємось спортом. Встанемо, зберемо необхідні
речі. До речі, що нам потрібно буде під час подорожі? (Відповіді дітей: шапочки, знання, розум, увагу і т.д.) Складемо
все у рюкзаки («Складаємо»). Сідаємо
на велосипеди. («Сідаємо»)
Але щоб наші велосипеди
рушили, нам потрібно 3 приказки про осінь. (Учні
називають)
Молодці. Тепер ми
можемо вирушити в дорогу.
2.
Відгадування
загадок про осінь.
Вирушаємо в нашу
подорож. Першим, до кого ми завітаємо, буде місяць Вересень. (Слайд 3 )
Він пропонує вам
розгадати загадки.
Давайте відгадаємо
загадки. Будьте уважні.
Поглянь навколо – чарівниця
В коралах і у золоті стоїть!
Пожовкле листя і бездонна просинь,
І срібне павутиння ледь тремтить…
Іскриться сонце, але вже не жарко,
Вітрець в русявих кленах шурхотить.
У жовтім листі всі алеї парку,
А золото з дерев летить собі й летить.
Дихне вітрець , і листячко зірветься,
Щоб політати в синяві небес
А я дивлюся – і мені здається,
Що я іду у казку, в світ чудес. (Осінь)
1. Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль —
Жде сестрицю білу в гості- .....
2. Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає.
3. Там доорює, там сіє,
Трусить яблука в садах.
І малює, як уміє,
На листочках і листках.
— Ну й завзята ж у роботі!
— Так за те вся в позолоті.
4. Хто золотом дерева вкриває, а потім його зриває?
5. Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Відповідь на загадки 1-6: Осінь
6. Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає. Коли це буває?
7. Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає.
Коли, діти, це буває?
Відповідь на загадки 6-7: Восени
8. Тремчу, тремчу — змерзаю,
Холодним всім вітрам
Сорочку золотую
По клаптикам роздам.
Відповідь на загадку 8: Осінній ліс
9. Кличуть нас ліси, поля, сади
Дозбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте.
То землею ходить місяць...
Відповідь на загадку 9: Жовтень
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль —
Жде сестрицю білу в гості- .....
2. Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає.
3. Там доорює, там сіє,
Трусить яблука в садах.
І малює, як уміє,
На листочках і листках.
— Ну й завзята ж у роботі!
— Так за те вся в позолоті.
4. Хто золотом дерева вкриває, а потім його зриває?
5. Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Відповідь на загадки 1-6: Осінь
6. Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає. Коли це буває?
7. Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає.
Коли, діти, це буває?
Відповідь на загадки 6-7: Восени
8. Тремчу, тремчу — змерзаю,
Холодним всім вітрам
Сорочку золотую
По клаптикам роздам.
Відповідь на загадку 8: Осінній ліс
9. Кличуть нас ліси, поля, сади
Дозбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте.
То землею ходить місяць...
Відповідь на загадку 9: Жовтень
10. Капле з неба, дахів, стріх
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад,
Що за місяць?
11. Золоті метелики з дерева летять,
Крильцями своїми сумно шарудять.
Відповідь на загадки 10-11: Листопад
12. Сидить — зеленіє,
Лежить — пожовтіє,
Падає — почорніє.
Відповідь на загадку: Листя
13. Без рук, без ніг,
Та ворота відчиняє.
14. Без рук, без ніг,
Під вікном ступає —
В хату проситься.
Відповідь на загадки13-14: Вітер
15. Ходить баба сива-сива, розсипа горох по нивах.
16. То чорна, то сива
По небі ходила;
Набив її вітер —
Сльози розпустила.
Відповідь на загадки: Хмара, дощ
-
Про які ознаки осені ми
пригадали в загадках?
(Відповіді
учнів)
3.
Перегляд
презентації «Осінь в природі. Екскурсія по шкільному подвір’ю».
Давайте пригадаємо, як ми досліджували
осінь на подвір’ї нашої школи. (Перегляд
презентації)
Вересень дізнався, що
ми вирушаємо в гості до його братів і передав для брата Жовтня скриньку з
подарунками. (в скриньці лежать осінні листочки).
4.
Робота
з презентацією.
А ось і
Жовтень-художник. Позолотив всі дерева і дав сигнал природі готуватися до зими.
(Слайд 4)
Давайте передамо йому
подарунок від брата. (Діти приклеюють
осінні листочки на магнітну дошку) Але виявляється в скринці Вересня є ще й лист до брата.
Давайте його зачитаємо.
Слайд
5 - текст листа
Наближається зима.
Давайте визначимо, як готується природа до зими. Допоможуть нам в цьому слайди
презентації .
Щоб справитись з
завданням, вам потрібно вибрати правильні відповіді з запропонованих на
слайдах.
Слайд
6 - рослини
Слайд
7 - комахи
Слайд
8 - птахи
Слайд
9 - тварини
Молодці, діти, ви
чудово справились з завданнями. Місяць Жовтень розвеселився і дуже вдячний вам.
Тепер він просить вас
передати привіт своєму брату-бешкетнику Листопаду. А разом з ним передає
лист-сюрприз для брата.
5.
Виконання
завдання в робочому зошиті.
Продовжуємо нашу
подорож.
Але хто це?
Хитрий лис вкрав наш
конверт з листом для Листопада. І залишив для нас записку. Давайте її
прочитаємо. (Слайд 10)
Давайте виконаємо
завдання на с. 21 робочого зошита. (Колективно
виконуємо завдання і записуємо відповіді)
Лисеня задоволене
вашими відповідями, тепер від повертає лист до Листопада.
6.
Встановлення
причинно-наслідкових зв’язків.
Слайд
11. А ось і сам Листопад-бешкетник.
Тож передамо для нього
лист. Виявляється у ньому, крім привітання, завдання для нас.
Ось одне з них.
Поясніть зв’язок між живою і неживою природою. (Слайд 12)
-
Як називається зв'язок
між 2,3, 4 блоками в схемі? (Ланцюжок живлення)
А ось і наступне
завдання (Слайд 13).
Встановіть
послідовність між явищами природи восени.
І\/.
Підведення підсумків уроку.
Ви молодці, добре
справились з усіма завданнями. (Слайд
14)
Але брати-місяці
підготували для декого з вас сюрприз. (Нагородження учнів грамотами за вивчення
теми «Осінь в природі»)
На цьому наша подорож
закінчена.
Немає коментарів:
Дописати коментар